A fasizmusról egyszerűen
Ha egy olyan kérdőívet töltetnénk ki az emberekkel, keresvén a választ, hogy a politikában mely az a szó, amit legtöbb esetben rosszul használunk, messze legyőzne minden versenyzőt a „fasizmus” kifejezés. Gyakran használják egyesek, rosszul, tévesen, vagy nem megfelelő kontextusban.
Valójában igen egyszerű és lényegre törően megfogalmazhatjuk, mit is érttünk a fasizmus alatt: egy olyan politikai mozgalom, amit 1919 Benito Mussolini alapított, és 1922-től 1943-ig volt meghatározó, vezető irányzat az olasz politikának.
Fontos beszélnünk arról, hogy a fasizmus alapjába véve nem hasonlít más politikai irányzatokra. Nincsenek meg azok a kifejezett jellemzői, amik például más politikai fogalmakat egymástól teljességgel elkülönítenek.
Természetes, ha mi sem vagyunk biztosak mikor, hogyan és mire használhatjuk a fasizmus kifejezést. Ahogy Emilio Gentile, a téma szakértője, mondta, a történelmi könyvek is néha összekeverik a valódi jelentést és rekreált megfogalmazást. Egy cikkben a legnagyobb nehezítésnek a nyelvtani átformálódást nevezte meg.
Példának hozta, hogy 1945 után fasisztának definiálták Juan Pero-t Argentínában, Charles De Gaulle-t Franciaországban, a Harmadik világ (azaz a hidegháború alatt sem a nyugati, sem a keleti blokkhoz nem csatlakozó országok) államait, a katonai diktatúrát Görögországban, Nixon elnökségét, és Latin-Amerika szintén katonai rezsimjeit.
Az, hogy milyen személy, melyik állam vagy vezetés számított fasisztának többé nem olyan pontosan meghatározható. Manapság, sokszor propaganda részeként jelenik meg a kifejezés, vagy az ellenfél ellehetetlenítésének egyik eszköze.
Hogyan lehetne tisztán és érthetően megfogalmazni, mi is az a fasizmus? Nehéz ez a kérdés több szempontból is.
Elsőnek is, nehéz egy bizonyos fasiszta ideológiáról beszélni, hisz központi ötletei, ezen politikai irányzatnak, közvetlen összeköttetésben állnak Mussolini-vel, megalapítójával. Azzal a férfival, akinek nevéhez köthetjük a korábban említett 1922-től 1943-ig tartó olasz fasiszta időszakot.
Másik szempontból, pedig az előző ok következményeként, nem biztosan lehetséges érthetően és tisztán megfogalmazni ki, és mi számít fasisztának, így nehezítve például egy politikai vitát, vagy az állampolgárok döntését egy párttal, politikussal kapcsolatban.