Melyik kézen és miért így hordjuk az eljegyzési gyűrűt?
Esküvő előtt és után
Nem mindenhol van így, de hazánkban a lánykéréstől az esküvőig a bal kéz negyedik ujján illik viselni az ékszert. A nagy nap után viszont a karika- és az eljegyzési is a jobb kézre kerül át.
Eltérhetünk-e ettől?
Természetesen még így is van, aki eltér a hagyománytól. Például néhány hölgy az esküvő után is a bal kezén hordja a lánykérési emléket, míg a jobbon a karikát. Manapság ez már nem főbenjáró bűn. Viselhetjük őket úgy, ahogyan legjobban szeretnénk.
Különbségek az országok között
Senki ne lepődjön meg, ha más nemzeteknél nem a megszokottat tapasztalja. Vannak olyan országok, ahol a jobb kézen viselik ezt a kiegészítőt. Ilyen például Oroszország, Norvégia, Spanyolország, Dánia, Peru, India, Kolumbia és Görögország.
A szokás eredete
Minden hagyományt könnyebb megérteni, ha ismerjük gyökereit. Egy kedves ókori történet szerint a bal kezünkből egy ér közvetlenül a szívünkbe vezet. Ezért kerül a lánykérés során ide az ékszer. Természetesen ebben a korban még nem a mai kifinomult és drága kiegészítőket, hanem például csontból készült ékszert kaptak a leendő menyasszonyok.
Magyar eljegyzési hagyományok
Többszáz évvel ezelőtt Magyarországon sem voltak még csodás gyémánt eljegyzési gyűrűk. A lánykérés azonban így is jelentőségteljes esemény volt, melyet a gazdagabbak fémből készült gyűrűvel pecsételtek meg.
Az alsóbb társadalmi osztályok körében pedig a jegykendő töltötte be a szerepet. A leendő menyasszony ezzel ajándékozta meg kérőjét, míg cserébe egy szép öltözetet kapott.
Később minden réteg gyűrűt használt. Akik nem engedhették meg maguknak, akár kölcsön is kérhettek.
Összefoglalva: Az eljegyzési gyűrűt hazánkban és Európa legnagyobb részén is a bal kézen viseljük. Ez csak az esküvő napján változik meg. Természetesen nincsenek kőbe vésett szabályok, melyektől nem lehetne eltérni.